Jakie kieliszki do białego i czerwonego wina?

Jakie cechy powinny mieć kieliszki do wina?

Zanim przejdziemy do szczegółów, zaczynamy od ogółu! Czyli od tego, jakimi cechami powinny wyróżniać się kieliszki do wina w ogóle.
• Po pierwsze, wybierz kieliszek wykonany z przezroczystego szkła, by dokładnie widzieć kolor wina. Wiem, że kolorowe szkło może kusić, ale trunek w białym szkle również zachwyca swoją barwą!
• Po drugie, szkło wcale nie musi być grube. Dzięki temu będziesz mógł ogrzać wino w swoich dłoniach, by wydobyć z trunku pełnię aromatu.
• Po trzecie, nóżka od kieliszka ma być na tyle długa, by umożliwiać swobodne chwytanie, nie dogrzewając w ten sposób wina o odpowiedniej temperaturze.
• Po czwarte, pojemność kieliszka do wina – na tyle duża, by z łatwością zamieszać winem i chłonąć jego aromat.

 

Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Kryształowe kieliszki do czerwonego wina są dość duże i wyróżniają się bardziej pękatą czaszą niż przy kieliszkach do białego wina. Czasza ta najczęściej jest w kształcie tulipana i zwęża się ku górze. Różnica polega na tym, że kieliszki do wina czerwonego są większe i wyższe
Jeśli czerwone wino ma stanowić formę podarunku dla naszych najbliższych i znajomych, warto wybrać  kryształowe kieliszki do wina. Te bowiem, nie tylko spotęgują smak i proces degustacji, ale będą również wspaniałą ozdobą jako nowy element w zastawie obdarowanej przez nas gospodyni lub gospodarza. Dodatkowo materiał z którego wykonane są kryształowe kieliszki jest niezwykle trwały, dzięki czemu posłuży w domowej zastawie stołowej na wiele lat.

Jakie kieliszki do białego wina?

Idealne kieliszki do wina białego są smukłe i mają długą nóżkę. Czasza takiego kieliszka ma delikatnie rozchylające się ku górze krawędzie, przypomina zatem kształt tulipana. Czym różnią się kieliszki do wina białego od tych do czerwonego? Są przede wszystkim mniejsze, ponieważ białe wino nie wymaga na swojej powierzchni tak dużego kontaktu z powietrzem.
Kryształowe kieliszki do wina wykonane o niezbyt masywnej budowie świetnie dopełnią naszą domową zastawę stołową. Nasi goście z pewnością docenią sam kunszt podania wina, a degustacja w takiej oprawie stanie się chwilą niecodzienną, którą z pewnością docenią nawet niezbyt przychylni koneserzy białego wina.